influencer marketing agencja

Influencer marketing a agencja

Influencer marketing jest jednym z bardziej efektywnych narzędzi branży reklamowej skierowanym do grupy odbiorców do 30 lat.

Autor:

Influencer marketing jest jednym z bardziej efektywnych narzędzi branży reklamowej skierowanym do grupy odbiorców do 30 lat. Influencerzy kreują świat, wpływają na postrzeganie marki, a także na decyzje zakupowe swoich odbiorców. Jednak sama współpraca z influencerami, szczegóły jej ustaleń oraz mierzalność efektów dla wielu osób nie jest wcale taka oczywista. Jak wygląda współpraca z influencerem koordynowana przez agencję? Czy warto przekazać te działania zewnętrznym marketingowcom? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych znajdziesz w poniższej publikacji.

Grupa odbiorcza

Skuteczność kampanii przeprowadzanych z influencerami zależy od wielu czynników. Jednym z tych najistotniejszych jest określenie grupy odbiorczej danego produktu czy marki, której promocją mamy się zająć. Dopiero uzbrojeni w tę wiedzę możemy szukać i dopasowywać właściwych influencerów. To właśnie na tym etapie podejmujemy decyzję, czy kampania będzie opierać się o mikroinfluencerów, czy o twórców o większych zasięgach.

Określenie celu

Najczęściej określane cele związane z influencer marketingiem to cele sprzedażowe oraz wizerunkowe. Weźmy na tapetę cel stricte sprzedażowy. Tutaj najczęściej rekomendujemy naszym klientom kampanie sprzedażowe wsparte linkami UTM, które pozwalają zmierzyć rzeczywistą ilość osób przekierowanych przez influencera na stronę klienta. Kolejnym sposobem są tak dobrze znane wszystkim kody promocyjne, którymi influencerzy dzielą się ze swoimi odbiorcami na kanałach social media. Również w tym przypadku z łatwością sprawdzimy efektywność działań influencera. Możemy także realizować kampanie wizerunkowe, które gromadzą nam odbiorców a następnie ustawić remarketing na tych odbiorców. Jest wiele sposobów na wykorzystanie tego narzędzia do realizacji sprzedaży.

Kampanie wizerunkowe oparte są na szerszych działaniach. W tym przypadku o sukcesie decyduje dobrze dobrany influencer, który dysponuje bazą wiarygodnych i zaangażowanych odbiorców. Influencer wywierający realny wpływ na sposób postrzegania produktu czy marki, a nierzadko również na decyzje zakupowe swoich obserwatorów.

Od czego zależy cena

Pamiętajmy, że od Influencerów kupujemy kilka rzeczy, tj.:

  • Content, który produkuje twórca – może być niskiej jakości np. tworzony na bieżąco telefonem, a możemy dostać film w wersji kinowej, z którego później będziemy korzystać również przy kampaniach w TV czy tworzyć inne formaty, które wielokrotnie będziemy recyklingować.
  • Publikę – Zasięg – twórca musiał długo zabiegać o uznanie swoich odbiorców, często musiał sporo zainwestować czasu i pieniędzy, by stać się atrakcyjnym dla swoich odbiorców. Dzięki temu udało mu się zgromadzić dużą rzeszę fanów, skupić ich uwagę i wywołać zaangażowanie, dzięki temu teraz możemy poprzez jego kanały wpływać na jego odbiorców i korzystać z ich rekomendacji. Zasięg, do którego chcemy dotrzeć – to główne kryterium ceny.
  • Zaangażowanie fanów – to wskaźnik zaangażowania tzw. Engagement Rate (ER) – aby go wyliczyć wystarczy zsumować ilość polubień, komentarzy i udostępnień (nie zawsze jest dostępny) oraz zapisanych postów, dzieląc je przez ilość obserwujących.
  • Dobór platformy – jest wiele platform na których możliwa jest publikacja, każdy kanał wymaga innego zaangażowania i czasu, który influencer musi poświecić by przygotować atrakcyjne i wciągające treści. Każdy kanał także realizuje nieco inne potrzeby, dlatego ważne by content był dopasowany do produktu, grupy odbiorców i ostatecznie kanału na którym opublikujemy materiał.

Więksi i mniejsi influencerzy

Decydując się na współpracę z mikroinfluencerami, jest spore prawdopodobieństwo, że będzie ona opierała się na barterze. Tu bardzo istotna jest znajomość produktu, konieczne jest również określenie ilości produktów przekazanych przez klienta. Produkty oferowane influencerowi muszą pokrywać się z jego budżetem. Wartość barteru musi rekompensować jego działania. Przy takiej formie współpracy jako agencja rozliczamy się z klientem na dwa sposoby: albo w ramach godzinowych stawek, albo ustalając na samym początku współpracy budżet przeznaczony na działania agencyjne oraz fee przekazywane agencji.

Atutem przy współpracy z małymi influencerami jest często wynik łączny z zaangażowania, który zrealizuje nam duża grupa małych influencerów oraz efekt bańki, który przy publikacji na wielu kontach, powoduje że odbiorcy maja wrażenie że produkt, który publikujemy jest po prostu modny.

Współpraca z dużymi influencerami rządzi się nieco innymi prawami.

Wprowadzając na rynek nowy produkt czy markę, warto rozważyć wprowadzenie ambasadora, czyli osoby, która wielokrotnie będzie prezentować na swoich kanałach nasz produkt bądź brand. Przy tego typu współpracach influencerzy gwarantują pewne świadczenia.

Jako agencja przygotowujemy dla klienta rekomendacje współprac, oczywiście na podstawie wcześniej ustalonych celów oraz budżetu, jakim dysponuje klient. To działanie poprzedzone jest podpisaniem umowy, która chroni obie strony. Agencja otrzymuje wyłączność na kontakt z proponowanymi influencerami, a klient gwarancję oczekiwanych wyników.

Mierzalność efektów

O ile w przypadku kodów rabatowych efekty współpracy z influencerem łatwo jest zmierzyć, tak w pozostałych działaniach nie jest to już tak proste do zweryfikowania bez profesjonalnych narzędzi. Dysponujemy własnymi programami, które opracowaliśmy, bazując na przeprowadzonych przez kilka ostatnich lat kampaniach. Na koniec każdego miesiaca podsumowujemy efekty działań kampanii influencerskich, wskaźniki ich skuteczności, wskaźniki ER, które mówią nam o zaangażowaniu pod postami influencera. Udaje się nam uzyskać w pełni wiarygodne wyniki, ponieważ bazujemy także na danych historycznych. Dzięki kilkuletniemu doświadczeniu w tym segmencie marketingu, dysponujemy punktem odniesienia, który pozwala nam uzyskać wiarygodne wyniki skuteczności działań danego influencera. Z każdej kampanii zbieramy bardzo dokładne dane – dzięki odpowiednim narzędziom jesteśmy w stanie dokładnie określić, jaki jest koszt pozyskania jednego obserwującego, a właśnie ten wynik ma znaczący wpływ na sukces każdej z kampanii.

Bieżące działania

Rozpoczynając współpracę z klientem, sprawdzamy, jakie zasięgi czy sprzedaż jesteśmy w stanie dla niego oszacować. Oczywiście takie obliczenia możemy dokonać w oparciu o ustalony budżet. Jak udaje się nam zrealizować założone cele? W trakcie trwania kampanii kontrolujemy ją i sprawdzamy jej bieżące wyniki, a to pozwala nam na bieżąco reagować i w razie potrzeby wprowadzać zmiany. Z każdej kampanii zbieramy szczegółowe statystyki i to na ich podstawie przedstawiamy klientowi estymację zasięgów. Nasze wyniki zawsze są udokumentowane oraz poparte twardymi danymi. Nasz wskaźnik skuteczności, wyliczony na podstawie wszystkich przeprowadzonych w ostatnich latach kampanii, osiągnął poziom 97 procent. To oznacza, że 97 procent naszych kampanii osiągnęło lub przekroczyło zakładany zasięg.

Wyniki przykładowych kampanii które realizowaliśmy dla branży zabawkowej:

Barbie – 288,73 % zakładanego zasięgu, docierając do 2 021 122 osób.
Przykład publikacji:

Kitten Catfe – 223,48 % zakładanego zasięgu, docierając do 3 748 809 osób.
Przykład publikacji:

Super Zings – 202,66 % zakładanego zasięgu, docierając do 1 293 988 osób.
Przykład publikacji:

Atuty agencji

Bieżąca obserwacja rynku influencer marketingu to podstawa jakichkolwiek działań na tej płaszczyźnie. Nie wystarczy sama znajomość influencerów, ale ciągłe analizowanie ich wyników, uzyskiwanych zasięgów, ocena wiarygodności i zaangażowania obserwujących. Agencje, które zajmują się influencer marketingiem, dysponują już swoim bazami, bogatymi w pewne i rzetelne współprace. Im szersze są działania agencji, tym grubszy jest jej portfel kontaktów influencerskich. Kalkulacja jest prosta.

Współpraca z agencją jest opłacalna dla influencera, bo wiąże się z większą ilością zleceń, a to daje pole do negocjacji. Jako agencja jesteśmy w stanie uzyskać znaczne rabaty, ponadto to my zajmujemy się całą stroną prawną takich współprac. To bardzo istotna kwestia, szczególnie teraz, kiedy UOKiK intensywnie prześwietla branżę influencerską. Jeśli influencer nie może wykazać koniecznych umów, to prosta droga do firmy, z którą nawiązał współpracę. Bez aktualnej wiedzy prawnej, odpowiednich umów, a nawet oznaczeń na materiałach influencera, łatwo narazić się na spore nieprzyjemności i kary. Kolejnym niekwestionowanym atutem współpracy z agencją jest mnogość narzędzi, którymi dysponuje. Nie tylko pozwala klientowi przedstawić realne wyniki działań, ale przede wszystkim zaplanować kampanie w oparciu o wiele narzędzi, gwarantującą sukces.

Materiały Agencji

Zobacz więcej